תמ"א 38

פרויקט תמ"א 38 הינו פרויקט התחדשות עירונית במסגרתו הורסים את הבניין הישן ובונים בניין חדש במקומו. פרויקט תמ"א 38 מוצלח מאפשר לבעלי הדירות הקיימות בבניין לשדרג משמעותית את איכות חייהם ולייצר סביבת מחיה טובה ומתקדמת יותר: הדירות החדשות שיתקבלו במקום הדירות הישנות הינן דירות מודרניות בעלות ממ"ד, מרפסת שמש, חניה ומעלית, העומדות בתקני בניה מחמירים לעמידות בפני רעידות אדמה ואירועים ביטחוניים. כמו כן, פרויקט תמ"א 38 משביח משמעותית את ערכן הכספי של הדירות בבניין, שכן מדובר ב"עסקת נטו" במסגרתה בעלי הדירות אינם נדרשים לשאת בהוצאה כספית כלשהי, וכל העלויות הישירות והעקיפות חלות על היזם. במהלך בניית הפרויקט, בעלי הדירות עוברים לדיור זמני על חשבון היזם ועם סיום בנייתו הם שבים לדירותיהם החדשות. לצורך מימוש הפרויקט, הוצאתו אל הפועל וכדי לייצר רווחיות מינימאלית ליזם, ההכרחית לקבלת ליווי בנקאי סגור על ידי גורם מממן לפרויקט, היזם מקבל מגורמי התכנון המוסמכים זכויות בניה נוספות לבניית דירות חדשות, אותן יוכל למכור.
על אף שכל הצדדים אמורים להרוויח מהעסקה (בעלי הדירות, היזם והרשות המקומית), הרי שלא תמיד הכל מתקדם כמתוכנן, ולכן מהצד שלכם, בעלי הדירות, חשוב להיות מיוצגים על ידי עורך דין מקצועי ומנוסה עם התמחות בפרויקטים של התחדשות עירונית מסוג תמ"א 38.

ייצוג של עורך דין בשלבים הראשונים של הפרויקט

משרד עורכי הדין דניאל מני ייצג אתכם החל מהשלבים הראשונים של הפרויקט, ביצוע הבדיקות המקדמיות וגיבוש ההיתכנות הראשונית לפרויקט, עריכת מכרז יזמים, בחירת יזם לקידומו וניהול משא ומתן על ההסכם המשפטי מולו.
בשלב זה הכרחי לאגד את בעלי הדירות בבניין באמצעות הסמכת נציגות כדין ולגבש דרישות מסחריות, משפטיות ומהותיות החשובות לכם בפרויקט כדי למקסם ולצלוח את המשא ומתן בצורה הטובה ביותר. הרוב הדרוש בפרויקטים של התחדשות עירונית מסוג תמ"א 38 הינוי 67% מקרב בעלי הדירות בבניין. כדי לקדם את הפרויקט במוסדות התכנון השונים, היזם נדרש לחתימתם של בעלי הדירות בבניין על הסכם מחייב לביצוע הפרויקט. בשלבים הראשונים של הפרויקט, עורך הדין המייצג אתכם, בעלי הדירות בבניין, ינהל משא ומתן מול היזם לצורך השגת מירב דרישותיכם ומיקסום תמורותיכם בבניין מולו, תוך שמירה על האינטרסים והרצונות שלכם.

בדיקת חוסנו הפיננסי וניסיונו של היזם

משרד עורכי הדין דניאל מני יבדוק היטב את היזם, את ניסונו בביצוע פרויקטים של התחדשות עירונית מסוג תמ"א 38 ואת חוסנו הפיננסי, בטרם חתימה על הסכם מחייב מולו. בנוסף, משרדנו ידרוש את מלוא הערבויות והביטחונות לצורך שמירה על האינטרסים שלכם, בעלי הדירות בבניין, כדי למנוע מצב בו תידרשו לשאת בהוצאות כספיות לא מתוכננות מכיסכם במהלך הפרויקט ולאחר סיומו, לדוגמא: ערבות חוק מכר בשווי הדירה החדשה לכל בעל דירה בבניין, ערבות אוטונומית להבטחת תשלומי שכר הדירה של כל בעלי הדירות בבניין למשך כל חודשי בניית הפרויקט, ערבות אוטונומית להבטחת תשלומי המיסים החלים בעסקה, ערבות אוטונומית להבטחת תיקון ליקויי בנייה במהלך שנת הבדק, ערבות אוטונומית להבטחת רישום הבית המשותף החדש לאחר השלמת הפרויקט ועוד. 

השלב שלאחר החתימה

לאחר חתימת הרוב הדרוש מקרב בעלי הדירות בבניין על הסכם משפטי מחייב מול היזם, עורך הדין מטעם בעלי הדירות בבניין מפקח על התנהלות היזם בקידום הפרויקט, על עמידתו בלוחות הזמנים המוסכמים, על השגת האישורים הנדרשים לצורך הוצאת הפרויקט אל הפועל מול הרשויות הרלוונטיות ומוודא שתכנון הפרויקט והיתר הבניה תואמים במלואם את ההסכם המשפטי המחייב עליו חתמו בעלי הדירות בבניין והיזם.
משרדנו ייצג אתכם, בעלי הדירות, במקצועיות, בנאמנות ובאופן אקטיבי עד להשלמת הפרויקט ומסירת הדירות החדשות לידיכם, ידאג לקבל את כל האישורים הרלוונטיים על ידי הגורמים המוסמכים להתקיימות כל הדרישות הרגולטוריות בחוק ויוודא את רישום זכויותיכם בדירותיכם החדשות בלשכת רישום המקרקעין הרלוונטית. 

צרו איתנו קשר

לפרטים נוספים וקביעת פגישה צרו עמנו קשר בטלפון או השאירו פרטים באתר ונשמח לעמוד לשירותכם.